List Of Indiana Governors
Term In Office And Date Of Death

GOVERNOR
Jonathon Jennings (1)
Ratliff Boon (2)
William Hendricks (3)
James B. Ray (4)
Noah Noble
David Wallace
Samuel Bigger
James Whitcomb (5)
Paris C. Dunning (6)
Joseph A. Wright
Ashbel P. Willard (7)
Abraham A. Hammond (8)
Henry Smith Lane (9)
Oliver P. Morton (10)
Conrad Baker (11)
Thomas A. Hendricks
James D. Williams (12)
Isaac P. Gray (13)
Albert G. Porter
Isaac P. Gray
Alvin P. Hovey (14)
Ira Joy Chase (15)
Claude Matthews
James A. Mount
Winfield T. Durbin
J. Frank Hanly
Thomas R. Marshall
Samuel M. Ralston
James P. Goodrich
Warren T. McCray (16)
Emmett Forest Branch (17)
Ed Jackson
Harry G. Leslie
Paul V. McNutt
M. Clifford Townsend
Henry F. Schricker (18)
Ralph F. Gates
Henry F. Schricker
George N. Craig
Harold W. Handley
Matthew E. Welsh
Roger D. Branigin
Edgar D. Whitcomb
Otis R. Bowen (19)
Robert D. Orr (20)
Evan Bayh (21)
Frank O'Bannon (22)
Joseph E. Kernan (23)
Mitch Daniels
TERM IN OFFICE
1816-1822 died 7/26/1834
1822 (Sept 12-Dec 5) died 11/20/1844
1822-1825 died 5/16/1850
1825-1831 died 8/4/1848
1831-1837 died 2/8/1844
1837-1840 died 9/4/1859
1840-1843 died 9/9/1845
1843-1848 died 10/4/1852
1848-1849 died 5/9/1884
1849-1857 died 5/11/1867
1857-1860 died 10/4/1860
1860-1861 died 8/26/1874
1861 (Jan 14-16) died 6/18/1881
1861-1867 died 11/1/1877
1867-1873 died 4/28/1885
1873-1877 died 11/25/1885
1877-1880 died 11/20/1880
1880-1881 (Nov 20-Jan 10) died 2/14/1895
1881-1885 died 5/3/1897
1885-1889 died 2/14/1895
1889-1891 died 11/23/1891
1891-1893 died 5/11/1895
1893-1897 died 8/25/1898
1897-1901 died 1/16/01
1901-1905 died 12/18/28
1905-1909 died 8/1/20
1909-1913 died 6/1/25
1913-1917 died 10/14/25
1917-1921 died 8/15/40
1921-1924 died 12/19/38
1924-1925 (Apr 30-Jan) died 2/23/32
1925-1929 died 11/18/54
1929-1933 died 12/10/37
1933-1937 died 3/24/55
1937-1941 died 11/11/54
1941-1945 died 12/28/66
1945-1949 died 7/28/78
1949-1953 died 12/28/66
1953-1957 died 12/17/92
1957-1961 died 8/30/72
1961-1965 died 5/28/95
1965-1969 died 12/19/75
1969-1973
1973-1981
1981-1989 died 03/10/2004
1989-1997
1997-2003 died 9/13/2003
2003-2005
2005-
PARTY
Jefferson Republican
Jeff. Rep.
Jeff. Rep
Non-partisan
Whig
Whig
Whig
Democrat
Democrat
Democrat
Democrat
Democrat
Republican
Republican
Republican
Democrat
Democrat
Democrat
Republican
Democrat
Republican
Republican
Democrat
Republican
Republican
Republican
Democrat
Democrat
Republican
Republican
Republican
Republican
Republican
Democrat
Democrat
Democrat
Republican
Democrat
Republican
Republican
Democrat
Democrat
Republican
Republican
Republican
Democrat
Democrat
Democrat
Republican

NOTES:
1. Resigned in 1822 (Note: Jefferson Republicans are sometimes also referred to as Democrats)
2. Acting Governor
3. Resigned Feb 12, 1825
4. Acting Governor. Subsequently elected.
5. Resigned in 1848
6. Acting Governor
7. Died Oct 4, 1860
8. Acting Governor
9. Resigned Jan 16, 1861
10. Acting Governor. Subsequently elected. Resigned in 1867
11. Acting Governor. Subsequently elected.
12. Died Nov 20, 1880
13. Acting Governor
14. Died Nov 21, 1891
15. Acting Governor
16. Resigned April 30, 1924
17. As Lieutenant Governor, he succeeded to office
18. Elected twice
19. Elected to two consecutive terms
20. Elected to two consecutive terms
21. Elected to two consecutive terms; elected to U.S. Senate in 1998
22. Died Sept. 13, 2003, five days after suffering a massive stroke.
23. Lt. Gov. Kernan became acting governor after O'Bannon suffered a stroke and then
governor Sept. 13 when he died.

List of Indiana Territory Governors:

William Henry Harrison 1800-1812

John Gibson 1801-1813

Thomas Posey 1813-1816